Jak stworzyć jesienny ogródek, gdy dopiero rozpoczynacie przygodę z ogrodnictwem? Poradnik dla niedoświadczonych ogrodników
Jesienne rośliny w ogrodzie, czyli takie które kwitną i rozwijają swoje owoce właśnie jesienią należy sadzić wiosną. Oczywiście jesień to nie tylko czas podziwiania takich roślin, ale również sadzenia tych, które zdobić będą ogród wiosną i latem. Można tu chociażby wymienić popularne rośliny cebulowe. Jak zatem stworzyć jesienny ogródek będąc początkującym ogrodnikiem. Oto nasze wskazówki.
Najlepsza pora na wysiew traw
Jesień to świetny czas na zakładanie ogrodu. Gdy miną już wiosenne upały z początkiem września, albo końcem sierpnia możesz zabrać się do pracy. Będzie to najlepsza pora na wysiew traw. Wybierz mieszanki, które dobrze się ukorzeniają i szybko rozkrzewiają, to znaczy, że już po kilku tygodniach gleba zacznie się zazieleniać. Przed wysianiem określonej mieszanki koniecznie oczyść glebę ogrodową z resztek roślin i chwastów. Możesz tu pomóc sobie narzędziami, np. chwytakami do chwastów. Trzeba usunąć je wraz z korzeniami, aby nie zaczęły rosnąć już z nowo wysianym trawnikiem. Potem można zakupić odpowiednią ilość ziemi ogrodowej. Ile będzie potrzebne? To zależy od jakości gleby w twoim ogrodzie. Załóżmy jednak, że jak w większości rejonów Polski jest raczej jałowa. W takiej sytuacji ziemia ogrodowa musi być nawieziona w dużej ilości. Na 100 m2 potrzebne będzie 25-35 ton ziemi, którą będzie trzeba wymienić na głębokości 15-20 cm. Zatem starą ziemię trzeba wywieźć. Są specjalne punkty, gdzie ziemia jest odbierana, najczęściej jest to PSZOK. Na podstawie podanych przez nas proporcji możesz obliczyć ile ziemi ogrodowej będzie potrzebnej. Pomyśl jeszcze o założeniu siatki na krety, przed nawiezieniem ziemi i po odchwaszczaniu, która nie uniemożliwia sadzenia roślin, a jednocześnie chroni przed widokiem kopców w ogrodzie.
Wybierz gatunki, które będą kwitły jesienią
Ziemia do ogrodu pod trawę i rośliny jest przygotowana. Oczywiście należy ją jeszcze wzbogacić o odpowiednią mieszankę nawozów, które nadadzą jej odpowiednie dla danego gatunku pH. Warto teraz wybrać gatunki, które będą kwitły jesienią. Co się sprawdzi? Na pewno warto wybrać te najbardziej dekoracyjne. Rajska jabłoń zapewni obfity plon i owoce na przetwory, a także pięknie się prezentuje. Na pewno warto wybrać trawy ozdobne, które są dekoracyjne od wiosny do później jesieni. Warto postawić np. na trzcinnik czy też proso rózgowate. Sprawdzą się także dekoracyjne kwitnące byliny takie jak: dalie, astry, czy rudbekie kwitnące jesienią. Można postawić również na wrzosowy ogród, bo wrzosy to rośliny, które pięknie kwitną właśnie aż do jesieni.
Zaplanuj sadzenie drzewek, krzewów i roślin ozdobnych na jesień – dobieraj gatunki tak, aby Twój ogród był dekoracyjny przez cały rok
Warto wybierać nie tylko te byliny, które kwitną jesienią, ale również takie, które będą dekoracyjne wczesną wiosną i na wiosnę. Na pewno odpowiednie będą przebiśniegi i krokusy, a także tulipany. Rośliny cebulowe mają swoje szczególne wymagania. Okres ich sadzenia przypada właśnie na jesień. Najlepiej sadzić je w koszyczkach, aby chronić ich korzenie i cebulki przed atakami szkodników dla których są przysmakiem. Tu należy wspomnieć choćby nornice. Warto by na rabacie sąsiadowały ze sobą rośliny, które rozwijają się wiosną, z tymi, które swoje piękno pokazują latem i jesienią. Wtedy nie ma okresu, kiedy w w ogrodzie nic nie kwitnie, a także dużych, pustych przestrzeni. Postaw też na przebarwiające się pięknie jesienią drzewa i krzewy, jeśli masz odpowiednio duży ogród. Na pewno sprawdzą się miłorząb dwuklapowy, czy bergenia sercolistna.
Zabezpiecz posadzone wiotkie rośliny przed wiatrem, a u schyłku jesieni przed mrozem
Sadzenie to jedno, ważne jest oczywiście regularne podlewanie roślin w okresie suszy. Jednak te wyjątkowo wiotkie trzeba jeszcze dodatkowo zabezpieczyć. Dotyczy to nawet małych drzewek iglastych, np. jałowców. Moga to być klasyczne duże, wbite w ziemie patyki albo obejmy wykonane z metalu. Zarówno trawy ozdobne, jak i niektóre krzewy trzeba dodatkowo chronić przed mrozem. W przypadku rabat sprawdzi się kora drzewna, która też pełni funkcję izolatora. Z kolei trawy związuje się na zimę i zakłada na nie odpowiednią agrowłókninę, najczęściej białą. Dzięki takeimu zabezpieczeniu rośliny, które nie są mrozoodporne mogą przetrwać zimę, choć niektóre gatunki trzeba nawet przechowywać w warunkach domowych.
Twój jesienny ogród może zachwycać różnobarwnymi kolorami już w kolejnym sezonie. Tymczasem zadbaj o posadzenie poszczególnych gatunków we wrześniu, ewentualnie do połowy października.