Jak zmienić karmę szczeniakowi po odebraniu go z hodowli?

Szczeniaka powinno się odbierać z hodowli około 3 miesiąca życia. Dzięki temu jest odpowiednio zsocjalizowany, wszak matka go sporo nauczy, ale też lepiej znosi rozłąkę z psią rodziną. Jest też samodzielny. Ale obecnie wiele hodowli szczenięta sprzedaje nawet po 6 tygodniu życia, podczas, gdy powinny być one jeszcze z matką, która karmiłaby je swoim mlekiem. Jednak, gdy już macie swojego ukochanego psiaka w domu musicie go kochać i pamiętać, by robić wszystko co najlepsze dla niego, bo to nie “tylko” pies, to członek Waszej rodziny. Zazwyczaj szczeniaki z hodowli otrzymują karmę, którą wcześniej były karmione. Oczywiście nie zawsze jest ona najlepsze jakości, stąd też wielu opiekunów chce ją szybko zmienić. Ale musicie pamiętać, że nie można tego zrobić bardzo szybko czy od razu, bo psiaczek może mieć problemy z brzuszkiem. Jak więc zmienić karmę? Tego dowiecie się z naszego wpisu.

O karmach dla psów słów kilka czy zdać parę

Karmy dla psów są różne, jednak karma karmie nierówna i należy pamiętać, że jakość ma znaczenie. Poprzez jakość rozumie się w tym przypadku skład. Zatem należy go czytać. Zasada jest jedna, im więcej mięsa, tym lepiej. Natomiast u zdrowych psów warto unikać karm z dodatkiem zbóż. Wiele psów jest również uczulonych na kurczaka, stąd też lepiej wybierać karmy z jagnięciną, wołowiną czy cielęciną bądź też koniną. Swoją drogą pamiętajcie, że dobrej karmy nie znajdziecie w supermarkecie. O karmach marketowych można powiedzieć, że są jak jedzenie śmieciowe dla ludzi. Kolejnym ważnym aspektem, który musimy poruszyć jest ten dotyczący ceny. Dobra karma kosztuje więcej, ale też jest lepsza, a jak wiadomo na zdrowiu nie można oszczędzać. Czas więc przejść do odpowiedzi na pytanie, jak zmienić karmę szczeniakowi.

Wprowadzenie nowej karmy dla psa – co trzeba wiedzieć?

Nową karmę należy wprowadzać powoli i etapami, by uniknąć problemów żołądkowych. Na pewno trzeba zachować tzw. okres przejściowy. A więc do karmy, którą karmiony jest szczeniak dodajemy kilka ziarenek nowej. Okres przejściowy powinien trwać od 5 do 10 dni. Ale też musicie obserwować zwierzaka, jak reaguje na nowe jedzenie i czy mu smakuje. Oczywiście łatwiejsze jest wprowadzenie nowego smaku karmy, ale tego samego producenta. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy chcemy wprowadzić karmę nowego producenta. Na samym początku jak już wspominaliśmy dodajemy do karmy kilka groszków nowej, ale pamiętajcie, że jeżeli szczeniak ma 8 tygodni, to lepiej karmę namaczać wodą. Po dwóch czy trzech dniach warto nasypać mu około 10% nowej karmy i 90% starej. Po tygodniu proporcje mogą już być pół na pół. Po dwóch tygodniach większą ilość powinna stanowić nowa karma, natomiast pod trzech tygodniach do nowej karmy można dodać kilka ziarenek tzw. starej. Ale jaka jest najlepsza karma dla psów? Oczywiście taka, która w swoim składzie ma jak najwięcej mięsa. Warto pamiętać, że psów nie musicie karmić tylko suchą karmą, gdyż mokra także jest polecana i często smakuje psiakom bardziej. Szczeniak może mieć dostęp do suchej karmy w ciągu dnia, natomiast powinien jadać 3-4, a nawet 5 posiłków dziennie. Czytajcie zalecenia producentów, ale też pamiętajcie, że jeżeli psiak cały czas szuka jedzenia i ciągle jest głody to znaczy, że karmicie go za małą ilością jedzenia. Szczeniak szybko rośnie, dużo się bawi, zatem musi też odpowiednio się odżywiać.

Jakich składników w karmie należy unikać?

Na pewno są to sztuczne konserwanty, które mogą przyczyniać się do alergii, ale i nadpobudliwości psa. Najlepsza karma dla psa jest wolna od chemicznych konserwantów BHA/BHT, gdyż zwiększają one ryzyko raka. Biała mąka jest również niewskazana, gdyż jej spożywanie powoduje wzrost poziomu cukru. Może się też okazać, że Wasz pies jest uczulony na gluten, wtedy musicie szukać karm gluten free. Cukry i alkohole cukrowe są także bardzo szkodliwe.

Wprowadzenie mięsa gotowanego

Są opiekunowie, którzy karmią psy gotowanym jedzeniem. Jeżeli wybierają dobrej jakości mięso, a więc kaczkę, królika, cielęcinę czy jagnięcinę, a do tego warzywa, to taka dieta jest dobra. Jeżeli jednak nie macie pojęcia o jej zbilansowaniu, to możecie kupić najlepszą karmę dla psa zarówno mokrą jak i suchą. A jak przebiega wprowadzanie do diety gotowanego mięsa? Podobnie, a więc do suchych chrupek dodajecie małe kawałki mięsa, choćby cielęciny, a po tygodniu zwiększacie jej ilość, a zmniejszacie ilość suchych chrupek. Po dwóch tygodniach psiak może już jeść mięso gotowane.

Zdrowa dieta jest niezbędna dla szczeniaka i o tym musicie pamiętać. Posiłki u szczeniąt muszą być częste, dopiero po roku można zmniejszyć ich ilość do dwóch czy trzech dziennie. Pies powinien mieć też zawsze dostęp do świeżej wody.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij